Bejegyzések

ISS címkéjű bejegyzések megjelenítése

ISS - Nem IS!

Kép
Noha az IS rémtetteitől hangos a sajtó, én megpróbálok nem aggódni, hanem másfelé fordítani a  figyelmemet, szó szerint. Mostanában szerencsére tiszták, felhőtlenek az esték, lehet bámészkodni az égre. Az Astronomy Ireland mobiltelefonos szolgáltatásának hála, mindig tudom, mikor jön az ISS, vagyis az International Space Station. Október 8 és 27 között lehet szépen látni a szigetről, megsüti a Nap, volt, hogy egyik este kétszer is láthatóan vonult át az égen. Pittyen a telefon - két órával a várható érkezés előtt. A jelzett időben  pulcsi-cipő fel, s kimegyek a ház elé, ahol a kissé temperamentumos utcai lámpánknak köszönhetően legtöbbször sötét van. Besétálok a "green" közepébe, beállok a fák árnyékába, hogy ne zavarjon a többi lámpa fénye, s várok. Dél felé fordulok, s azonnal feltűnik a fényes valami, határozottan húz el nyugatról kelet felé. Sajnos, a messzelátó nem elég hozzá, fényes pötty csak, de annak jól látható. 20-án este ún. "space chase" lesz, szállít...

ISS

Tegnap sütés közben a rádióban hallottam egy lelkes nőtől, hogy este, fél 11-kor látszani fog az ISS (International Space Station - Nemzetközi Űrállomás) Írország felett. Felfirkáltam az időpontot egy üres borítékra, s azonnal el is feledkeztem róla. Pedig Sopronban az öcsém még a weboldalakat is megmutatta, amelyek segítségével megtudhatjuk, mikor halad el jól láthatóan az űrállomás lakhelyünk felett. Este 10-kor ugrott be megint, hogy hja, ki akartam menni, megnézni. Hátha. Amilyen amatőr-amatőr vagyok, nem mentem a számgéphez, megnézni a weboldalt, hogy mégis, milyen magasságban várható, merről-merre fog majd menni, csak kiálltam az ég alá, reménykedve. S amilyen a kezdő szerencséje, mázlim volt: húszkor elhúzódtam a felhők, és a még éppen csak sötétedő égen félkor északnyugatról megjelent egy feltűnően fényes pötty... Annyi eszem azért volt, hogy a távcsövet elővegyem, persze, nem olyan hatalmas és profi, mint a testvéremé, csak amolyan madarászásra való, de ezzel is lehetett látn...